Cheile Nerei - Oravita - Valea Beusnitei

Obiective turistice

Rezervatia Cheile Nerei-Beusnita

Cheile Nerei sunt situate in nordul Banatului in centrul unei zone de calcare jurasice si cretacice si se intind pe o lungime de 28 km. Suprafata totala a Parcului National Cheile Nerei - Beusnita este de 45.561 ha. In cadrul rezervatiei se gaseste o mare varietate de specii floristice: specii mediteraneene, 58 specii balcanice, 87 specii sub-meditaraneene, etc.

Muntele Rolului si Simionului (comuna Ciclova Romana)

Pesterile Lenuta, Sfanta Elena, Bijuteria, Aven 100 (comuna Ciclova Romana)

Valea Mare ( comuna Ciclova Romana)

Lacul Dracului

Cheile Susarei

Pesteri: Dubova, Rolului, Porcarului in Cheile Nerei

Valea Bei

Lacul Ochiul Bei

Cascada Beusnita

Teatrul Muzeu Mihai Eminescu Oravita

Cladirea Teatrului din Oravita a fost ridicata in anul 1817, fiind cel mai vechi teatru de pe teritoriul Romaniei. Din punct de vedere arhitectural, cladirea prezinta elemente ale stilului baroc vienez. De-a lungul timpului au evoluat pe scena teatrului diverse personalitati ale teatrului si literaturii. Cladirea teatrului adaposteste un muzeu al culturii judetului Caras-Severin.

Muzeul primei farmacii montane Oravita

minim width