Calendarul Targurilor


Nr. crt. LOCALITATEA
Zilele calendaristice
Piata agroalimentara Targ saptamanal Targ de animale
1 RESITA Zilnic Sambata si Duminica (Targ auto)  
2 CARANSEBES Zilnic Joi Joi
3 MOLDOVA NOUA Zilnic    
4 ORAVITA Zilnic Sambata  
5 BOCSA Zilnic    
6 OTELU ROSU Zilnic    
7 BAILE HERCULANE Zilnic    
8 ANINA Joi Joi  
9 BOZOVICI Marti Marti Marti
10 RACAJDIA   Duminica Duminica
11 GRADINARI   Miercuri Miercuri
12 POJEJENA Sambata Sambata Sambata
13 DOMASNEA     Duminica
14 MEHADIA   Sambata  
15 MEHADICA Miercuri Miercuri Miercuri
16 SASCA MONTANA Vineri Vineri Vineri
17 TEREGOVA Zilnic Vineri Vineri
18 TOPLET Zilnic    
19 SICHEVITA   Prima si a treia Duminica a lunii Prima si a treia Duminica a lunii

Rugile Parohiilor Ortodoxe Romane din Episcopia Caransebes Judetul Caras-Severin


Data Localitatea
7 ianuarie - Sf. Ioan Botezatorul Valea Bistrei
23 aprilie - Sf. Mare Mucenic Gheorghe Caransebes, Ciuta, Dognecea, Giurgiova, Gradinari, Moldova Noua, Moceris, Ohaba Bistra
15-16 aprilie - Invierea Domnului - Pastele ( Data schimbatoare) Bocsa Romana, Ciortec, Delinesti, Forotic, Ramna, Secaseni, Ticvaniu Mic, Zorlentu Mare
22 aprilie - Sf. Apostol Toma ( Data schimbatoare) Lapusnicel, Pecinisca, Sopotu Nou
8 mai - Sf. Apostol si Ev. Ioan Prigor
21 mai - Sf. Constantin si Elena Anina, Naidas, Pojejena
24 mai - Inaltarea Domnului ( Data schimbatoare) Armenis, Berliste, Berzovia, Brebu, Ciclova Romana, Cuptoare, Eftimie Murgu, Iam, Iertof, Maureni, Potoc, Rusova Noua, Rusova Veche, Satbatran, Susca, Vermes
3 iunie - Pogorarea Sf. Duh - Rusaliile ( Data schimbatoare) Bocsa Montana, Bradisoru de Jos, Carbunari, Ferdinand Gornea, Ilidia, Jitin, Lapusnicu Mare, Maru, Rusca Montana, Sichevita, Stinapari, Toplet, Terova, Varadia, Moniom
4 iunie - Sf. Treime ( Data schimbatoare) Tirol
10 iunie - Duminica tuturor Sfiintilor ( Data schimbatoare) Mal, Sosdea, Var, Verendin
29 iunie - Sf. Apostol Petru si Pavel Binis, Barza, Bolvasnita, Canicea, Calnic, Goruia, Marga, Magura, Obreja, Petrie, Poiana Prisaca, Resita, Sasca Montana, Socolari, Vrani, Zervesti
5 iulie - Sf. Atanasie cel Mare Domasnea
13-14 iulie - Soborul Arh. Gavril Berzasca
20 iulie - Sf.Ilie Tesviteanul Bocsa ( la Manastire), Bogiltin, Bautarul Inferior, Bautarul Superior, Bucosnita, Coronini, Luncavita, Mehadia, Milcoveni, Oravita Romana, Patas, Parvova, Semenic (Manastire), Ticvaniu Mare, Turnu Ruieni, Valea Timis, Vasiova
iulie - Prima duminica dupa Sf. Ilie Iablanita
15 august - Adormirea Maicii Domnului Borlova, Brosteni, Carnecea, Ciclova Montana, Ciudanovita, Cornea, Cornereva, Doclin, Doman, Ezeris, Garliste, Glimboca, Ghertenis, Iersig, Izgar, Iaz, Ilova, Maciova, Macoviste, Matnicu Mare, Mercina, Moldovita, Nicolint, Ocna de Fier, Oravita Montana, Petrosnita, Plugova, Prilipet, prisaca, Rugi, Racasdia, Scaius, Slatina Nera, Tarnova, Valisoara, Valeapai, Zavoi
8 septembrie - Nasterea Maicii Domnului Agadici, Bania, Baile Herculane, barbosu, Bocsa Vasiova, Bogodint, Borlovenii Noi, Buchin, Ciuchici, Ciresa, C-tin Daicoviciu, Comaraste, Dalboset, Dezesti, Farliug, Garbovat, Golet, Globu Rau, Greoni, Mehadica, Ohaba Matnic, Padina Matei, Paltinis, Petrilova, Putna Rachitova, Remetea-Pogonici, Sadova Noua, Sasca Romana, Surducu Mare, Valea Bolvasnitei, Valeadeni,Valiug, Varciorova, Vraniut, Zorlencior
16 septembrie - prima duminica dupa 14 septembrie Sopotu Vechi
30 septembrie - prima duminica dupa 26 septembrie Borlovenii vechi
14 octombrie - Sf.Cuv. Parascheva Crusovat, Duleu, Manastirea, Pestera, Zagujeni
26 octombrie - Sf. Mare Mc. Dimitrie Apadea, Bucova, Cuptoare, Fenes, Globu Craiovei, Jupa, Rusca Teregova, Voislova
8 noiembrie - Sf. Arhangheli Mihail si Gavril Fizes, Sacu, Slatina Timis, Tincova, Valea Mare, Zlagna




Festivaluri


Data Denumirea
IULIE Festivalul de Jazz de la G\E2r\EEna
1 mai Festivalul de muzica rock de la G\E2rnic
20 FEBRUARIE - RESITA, CASA DE CULTURA Festivalul Folcloric \84VELISCU BOLDEA"
9 MARTIE \96 SCOALA GENERALA NR.10 RESITA Festivalul de muzica corala \93LIA PONORAN\94
28 MARTIE - BAILE HERCULANE Serbarile \93CRAINEI\94
14 APRILIE - ARMENIS Festivalul concurs de muzica populara \93SANDU FLOREA\94
01 MAI - GRADINARI Festivalul fanfarelor "GHEORGHE NOVAC"
24 MAI - BAILE-HERCULANE Festivalul "Pinul Negru"
28 MAI - CARANSEBES Festivalul de muzica corala \93TIMOTEI POPOVICI\94
MAI - ORAVITA Festival Coral \93VASILE VARADEAN\94
IUNIE - BERZASCA Festivalul concurs de muzica usoara \93RITMURI \EEn MILENIUL III\94
3-7 IULIE - BAILE-HERCULANE Festivalul international de folclor \93HERCULES\94
IULIE - GRADINARI Festivalul C\E2ntecului si Dansului Popular "Vara Carasana"
8 AUGUST - MOLDOVA NOUA Festivalul "CEAUNUL DE AUR"
15 AUGUST - TEREGOVA Festivalul Rachiei / Festivalul Ghita Rica
17 AUGUST - GREONI Festivalul Rromilor
AUGUST - BIRZA (TOPLET) Festival-concurs de muzica populara pentru interpretii din Caras-Severin
AUGUST - Gradinari Festivalul National al Fanfarelor
3-4 SEPTEMBRIE - CARASOVA Festivalul comunitatilor etnice din Banat
SEPTEMBRIE - MOLDOVA NOUA Festivalul Acordeonistilor din Clisura Dunarii si Nerei
SEPTEMBRIE - CARANSEBES Festivalul concurs de muzica populara \84ION LUTA IOVITA\94
01 OCTOMBRIE - GRADINARI Festivalul de dansuri populare "SANDA IONEL MARCU"
OCTOMBRIE - VARADIA Festivalul cultural-artistic al VAII CARASULUI
OCTOMBRIE - BANIA Festivalul cultural-artistic al Vaii Almajului
6-7 OCTOMBRIE - GLIMBOCA, OTELU-ROSU Festivalul folcloric \93AFILON LATCU si IOAN MUNTEANU\94
23-24 OCTOMBRIE - BOCSA Festivalul creatorilor si interpretilor de poezie in grai "TATA OANCEA"
OCTOMBRIE - ANINA Festivalul-concurs de muzica si poezie "Inimi tinere, g\E2nduri cutezatoare"
NOIEMBRIE - ORAVITA Festivalul "GEORGE MOTOIA CRAIU"
DECEMBRIE - CARANSEBES Festivalul de muzica corala \93ANTONIU SEQVENS\94
19 DECEMBRIE - GRADINARI Festivalul colindelor din Valea Carasului
DECEMBRIE - ORAVITA Festivalul Coral \93NICOLAE LIGHEZAN\94
 
minim width